دایره المعارف اصطلاحات برنامه نویسی – شماره 1

اصطلاحات برنامه نویسی بسیار استفاده میشود و در این سایت در میان مقالات آمده است. در این مقاله معانی آن شرح داده شده است.

معرفی front-end و back-end

فرانت اند همان کدهای html css js است که همراه sass و jQuery و React یا … مورد استفاده قرار میگیرد. بک اند به کدهای nodejs و expressjs گفته میشود که سمت سرور است. مربوط به مسایل امنیتی وبسایت و پایگاه داده و سرور ها میشود.

برنامه نویسی با ند جی اس

معرفی nodejs

یک محیط برنامه نویسی است که از زبان جاوااسکریپت منشا گرفته و جدید است. میتوانید در گوگل سرچ کنید nodejs و سپس از سایت آن دانلود کنید تا در ویندوز نصب شود. Nodejs یک چهارچوب دارد به نام expressjs که این را هم میتوانید در گوگل سرچ کنید و سایتش را ببینید. همیشه برای برنامه نویسی در محیط nodejs و بک اند از همین اکسپرس استفاده میکنم.

معرفی react

یکی دیگر از اصطلاحات برنامه نویسی ری اکت است. ری اکت, کدهای از پیش نوشته شده ی جاوااسکریپت است که آماده استفاده میکنیم تا کدنویسی با کمترین کدهای ممکن انجام شود. این کتابخانه در سال ۲۰۱۳ توسط فیسبوک نوشته شد. امروزه طرفداران بسیار دارد. یک لایبرری جدید محسوب میشود.

معرفی mern stack

کلمه mern یکی دیگر از اصطلاحات برنامه نویسی است که از چهار کلمه Mongo و Node و Express و React گرفته شده است. همانطور که میبینید هم بک اند و هم فرانت اند را دارد بخاطر همین به آن full stack گویند. اینجا mern stack بیان دقیق تری است.

میخواهید وبسایت کاملی بسازید؟ بله!

پس بیایید برنامه نویسی را بصورت فول استک یاد بگیرید. همچنین برای تعامل بهتر دو برنامه نویس با هم بهتر است تا حدودی در زمینه همدیگر دانش داشته باشند. مثلا یک فرانت اند دولوپر برای تعامل بهتر با بک اند دولوپر بهتر است بجای اینکه فقط فرانت اند را مطالعه کند و هیچ چیز از بک اند نداند, کمی از بک اند هم سر در بیاورد.

این مقاله هم خوب است بخوانید!

از مطالعه شما سپاسگذارم! میتوانید تشویق مالی فرمایید!