نه را بیاموزیم! برای سلامتی روانی خود و جامعه

23 مرداد 1399 برچسب‌ها:,

برای خودتان زندگی کنید نه برای هیچکس دیگر! اجازه ندهید که ترس از مورد قضاوت قرار گرفتن، رانده شدن یا از دست دادن محبوبیت، شما را از اینکه خودتان باشید باز دارد. این جمله ای از Sonya Parker بود که خواندید.

من همیشه از کلمه بله استفاده میکردم. ان هم از روی عادت! بعضی اوقات در ذهنم تکرار میشد “نه ، نه ، نه ، نه” ولی روی زبانم “بله” به مخاطب خود میگفتم. چرا گفتن کلمه “نه” بسیار دشوار بود؟ کلمه “نه” فقط یک کلمه است ، درست است؟

بعد از اینکه احساس فشار روانی به من وارد میشد و از طرفی میخواستم رضایت طرف مقابل را بدست اورم به دام می افتادم. بعدا با خودم فکر میکردم. به فکر عمیق فرو میرفتم. از خودم میپرسیدم چرا برای من مهم است که همه را خوشحال کنم حتی تا جایی که خودم را ناراحت کنم؟

فهمیدم که از نه گفتن می ترسم چون بزرگترین ترس من، طرد شدن از طرف انهاست. می ترسیدم هربار که این کار را انجام بدهم، کسی را ناامید میکنم، شاید عصبانی می کنم ، شاید کلمه نه برایش آزاردهنده باشد یا ناخوشایند باشد. شاید بی ادب ظاهر شوم! یاد دوران بچگی خود بیفتید که گفتن کلمه نه اسان بود.

استفاده از کلمه “نه” در زمان مناسب

اینکه دیگران فکر بدی درباره من میکنند شاید فقط یک تخیل باشد و واقعیت در اکثر مواقع این باشد که انها خوششان می اید. دیگران وقتی ببینند حرف ته دلم را راحت به انها میگویم و از کلمه “نه” استفاده میکنم از من خوششان بیاید. در فکر خودشان مرا تحسین کنند. شاید بعضی از انها میگویند “درود بر او اگرچه کار مرا راه ننداخت و موافقت نکرد اما جرات این را داشت و حرف دلش را زد”. چرا همیشه نیمه خالی را ببینم و افرادی را ببینم که نظری مخالف من دارند؟ چرا نیمه پر لیوان را نبینم و به افرادی که با من موافق هستند فکر نکنم؟

من دقیقاً فهمیدم که چرا گفتن “نه” را زیادی برای خودم دشوار کرده بودم.

همه ما باید نه گفتن را بیاموزیم!

من می دانم که این من تنها نیستم که با آن روبرو شدم. این چالشی است که هر روز افراد زیادی با ان رویارو میشوند. مدیریت احساسات خویش و دیگران مسئولیت سنگینی است! اگر حتی کسی اصرار کند، شما باید سر حرف خود بایستید تا اعتماد به نفس خود را نشان دهید.

شاید او در حال امتحان کردن شماست و واقعا هدفش انچه به زبان می اورد نباشد. وقتی ببیند شما سر حرف خود ایستاده اید انگاه به شما اعتماد میکند. زیرا فردی که اعتماد به نفس دارد قابل اعتماد است و شایستگی رهبری گروه را دارد. شاید زیرگروه ها اینگونه به قدرت سرگروه خود پی میبرند و اینگونه او را می ازمایند تا متوجه شایستگی او بشوند.

نه گفتن در زمان مناسب برای سلامتی روانی داشتن و حفظ تمرکز هنگام یادگیری

ارتباط نه گفتن با فرانت اند

انچه در این مقاله خواندید پیش نیاز برای سلامتی روانی برای داشتن تمرکز برای درس خواندن یا یادگیری یک زبان برنامه نویسی است. در این سایت که نویسنده بصورت خوداموزی فرانت اند را می اموزد خاطر نشان میکند که برای نگه داشتن روحیه خوداموزی بلند مدت نیاز به تمرکز، شادی و نشاط و سلامتی روانی است. بدین منظور مقالاتی که به محافظت و نگه داری حال خوب یک درونگرای خوداموز کمک کند پرداخته میشود.

از مطالعه شما سپاسگذارم! میتوانید تشویق مالی کنید!